Zapraszam do artykułów na blogu związanych z programowaniem serwisów internetowych.
AI coraz odważniej i bezczelniej wkracza do różnych dziedzin naszego życia. W kontekście grafiki i filmu, jej wpływ budzi zarówno entuzjazm, jak i obawy. Czy AI rzeczywiście stanowi zagrożenie dla grafików i filmowców, czy może być wartościowym partnerem w procesie tworzenia?
Panorama 360 to doskonały sposób pokazania biura lub domu z zupełnie innej perspektywy. Dotyczy to nie tylko istniejących obiektów, ale także tych będących dopiero na etapie projektu i wizualizacji, albo nawet fantazji domorosłego architekta.
Siedziałem sobie niedawno w Zamkowych Tarasach z waniliowym latte w kubku i Macbookiem przed sobą. Kawa nie była ze Starbucksa, bo go nie ma jeszcze w Lublinie, ale Mac był jak najbardziej Applowski. Miałem potrzebę wysłać tu na bloga kilka zdjęć. Skorzystałem więc ze swojego multiuploadera i... dupa. Nie działał. Jak to się mogło stać?
Nie od dziś wiadomo, że WordPress wtyczkami stoi. Bez nich bardzo niewiele da się w nim zadziałać. Raj dla wyklikiwaczy stron. Ale czy naprawdę wszystkie, nawet najprostsze rzeczy trzeba realizować przy pomocy pluginów?
Przez wiele lat panowało przekonanie, że informatyk, to ktoś, kto zrobi na komputerze wszytko, od złożenia i skonfigurowania komputera, poprzez zrobienie strony internetowej, aż do zaprojektowania logo. Łatwo jednak było się zorientować, które z tych rzeczy robił właśnie informatyk. A jak jest z grafikami?
Komputery mają o wiele dłuższą historię niż się Wam wydaje. Szerzej zaczęły być jednak wykorzystywane w latach 50-tych, kiedy powstały tranzystory. Wtedy też pojawiła się pierwsza sieć komputerowa. A teraz mamy chmurę...
Czasami znajomość programowania internetów przydaje się w czymś zupełnie odmiennym jak np. DTP. Dzięki w miarę prostemu skryptowi zaoszczędziłem wiele godzin żmudnej pracy. Zobacz jak to zrobiłem.
Efekty paralaksy są od jakiegoś czasu bardzo na topie, bo chociaż to tylko wodotrysk (zresztą bardzo obciążający przeglądarkę), to bardzo uatrakcyjnia strony, zwłaszcza typu one-page. Do obsługi efektu powstało sporo pluginów, ale dzisiaj pokażę Ci, jak zrobić prosty efekt w jeszcze prostszy sposób.
Mailing to jedno z podstawowych narzędzi Content Marketingu. Pozwala zbudować bazę odbiorców i raczyć ich co jakiś czas informacjami ze strony firmowej lub bloga. Wiele CMS-ów posiada lepsze lub gorsze wtyczki do obsługi newslettera, chociaż pewnie wielu z Was woli skorzystać z zewnętrznych, płatnych narzędzi. Tymczasem w Alib CyMeS jest to za darmo.
Alib CyMeS jest coraz przyjaźniejszy. Właśnie została opublikowana najnowsza wersja 6.5, wraz z kompletem szablonów i najczęściej używanych pluginów. Stronę firmową lub bloga można postawić praktycznie bez znajomości języka programowania.
Jakiś czas temu dostałem „proste” zlecenie poprawienia niezbyt skomplikowanej strony internetowej, w zasadzie nieco bardziej rozbudowanej wizytówki. Na pierwszy rzut oka nic skomplikowanego, ale...
Czy można napisać CMS w oparciu o jedną tablicę? Mój ma co prawda 7 (chociaż na bieżąco używam 4), jednak na dobrą sprawę można by go faktycznie ograniczyć do jednej (kosztem mniejszej optymalizacji). Ale tak naprawdę liczy się tylko jedna, zawierająca wszystkie dane serwisu. Jak jest zbudowana?
Plugin do wyświetlania miniatur galerii dopasowujący szerokość grafik tak, żeby zachować minimalne marginesy od krawędzi ekranu i jednakowe odstępy.
Jeden z najmniejszych i najprostszych w obsłudze sliderów wykorzystujących bibliotekę jQuery. Zobacz, jak go napisałem.
Plugin, który pozwala na wyświetlenie w ciekawy sposób galerii, newsów lub zajawek na blogu. W dodatku w pełni responsywny.
Nie mam żadnego wykształcenia związanego z programowaniem w jakimkolwiek języku (nie licząc kilku zajęć na Politechnice), w związku z czym mogę czasami pisać bzdury z punktu widzenia zawodowców, znających tajemne akronimy np. MVC, SRP czy KGB. Nie przeszkodziło mi to jednak w napisaniu własnego CMS-a i kilku nieźle działających bibliotek.
Wyważanie otwartych drzwi, wymyślanie koła - nazywają to różnie. Sprowadza się to jednak do jednego: zrobienie czegoś, co już przecież istnieje. Strata czasu? Bynajmniej! To jedna z lepszych rzeczy, które możesz zrobić, jeśli chcesz się rozwijać.